Láb fájdalmak

Térdfájdalom orvosi szemmel

A térdfájás, térdfájdalom gyakran jelentkező ízületi panasz, mely bármely életkorban előfordulhat. Fiatalok esetében legtöbbször túlerőltetés, sportolás következtében kialakuló nyáktömlőgyulladás, illetve sérülés, idősebb életkorban pedig porckopás következményeként jelentkezhet a térdízület fájdalma.

A térdfájdalom leggyakoribb okai

Porckopás (ostheoarthritis):

Főként középkorúaknál (40 év felett) jelentkezik, mivel a porckopás rendszerint hosszabb távon, lassan alakul ki. Azok, akik fiatalkorban versenyszerűen sportoltak, illetve térdsérülést szenvedtek el, akik túlsúlyosak vagy térdük alaki eltérést mutat („O-láb”, „X-láb), különösen hajlamosak osteoarthritis kialakulására. A porckopást előidézheti a huzamos ideig fennálló túlsúly is. Az elváltozás lényege, hogy az ízfelszíneket borító porcok erőteljes kopása, elvékonyodása következtében, az ízület mozgatásakor az ízületi felszínek egymással dörzsölődnek. A sérült, éles felszínű ízvégek károsítják az ízületi tokot, mindez a „térdropogás” mellet, igen erőteljes fájdalommal is jár. A térdfájdalom mellett jelentkezhet még reggel, illetve fizikai terhelést követően jelentkező ízületi merevség, duzzanat. A folyamat lassítható a túlsúly esetén a testsúly csökkentésével, valamint speciális porcépítő készítmények szedésével, előrehaladott esetben a térdízületbe adott injekciók, műtét a választandó megoldás.

Nyáktömlő gyulladás (bursitis):

A térdízületben lévő nyáktömlő a csontokat fedi, az ízületet párnázza ki. A nyáktömlő (bursa) felelős azért, hogy az inak, izmok könnyen és fájdalommentesen tudjanak elmozdulni a csontokon. A bursitis ennek a tömlőnek gyulladását jelenti. A térdfájdalmak egyik gyakori oka, főleg fiatalabb korban. Hátterében több ok is állhat, a nagyobb sérülés és a fertőző megbetegedés mellett mikrosérülések is előidézhetik. Ilyen mikrosérülést okozhat a hosszan tartó terhelés, vagy a térdelés. Kezelése a végtag kíméletéből és gyulladáscsökkentők szedéséből áll.

Rheumathoid arthritis:

Ez az arthritis (ízületi gyulladások) egy speciális formája, ami ún. autoimmun betegség. Lényege, hogy az immunrendszer túlműködése következtében sok-ízületi károsodás alakul ki, azaz a térd mellett a szervezet más szervei is érintettek lehetnek. Főként fiatal felnőttkorú nők érintettek. A folyamat során mind az ízfelszínek, mind az ízületi tok károsodik, az ízületek mozgása beszűkül, fájdalmassá válik, előrehaladott esetben deformitás és teljes ízületi merevség alakul ki. Kezelésének bázisát, az alapbetegség gyógyszeres terápiája képezi, ún. immunszuppresszív (az immunrendszer működését csökkentő) szerekkel.

Szalagsérülés:

A csavaró mozdulat, rándulás vagy ficam hatására sérülhetnek, megnyúlhatnak a térdízületet alkotó szalagok. A szalagok szerepe, hogy az ízületek stabilitását fokozzák, az izmokat az ízületekhez rögzítsék. Ezek megnyúlásakor vagy súlyosabb esetben szakadásakor térdfájdalom jelentkezik, emellett a térdízület stabilitása megszűnik, a beteg járása bizonytalanná válik. Az ínszalagok lassan regenerálódnak, megnyúlásukkor is több hetes gyógyulási idővel kell számolni, ínszalagszakadás esetén a gyógyulási folyamat akár egy évet is igénybe vehet.

Porcsérülések:

A térdízületben lévő porcok (meniscusok) is sérülhetnek a térd hirtelen megcsavarodása miatt, a meggyengült porcokból leválhat egy kisebb darab. Ez gyakori síelés, teniszezés, futballozás kapcsán, de okozhatja a hétköznapok során az egyenetlen terepen történő járás, vagy a közlekedési eszközről történő leszállás is, sőt akár a kisebb, de huzamos ideig tartó terhelés is (pl. térdelés). Jellemző az igen erőteljes fájdalom, a térd kattogni kezd, egyes esetekben nem is mozgatható. A térd kinyújtása okoz nehézséget, a behajlítása könnyebb. A sérülés mértékétől függően, enyhébb esetben terápiás lehet a térd kímélete, mozgáskor térdvédő használata, fájdalomcsillapító krémek használata lehet. Súlyosabb sérülések esetén injekciós fájdalomcsillapításra, a folyadék leszívására, majd tartós megoldásként műtéti beavatkozásra is szükség lehet.



Forrás: webbeteg.hu

 

Térdfájás alternatív nézőpontból

Azon fájdalmak, melyek nem konkrét sérülés következtében jönnek létre, leggyakrabban a térdeket érő eltérő terhelés miatt alakulnak ki. Statikai szempontból nézve az emberi testet, minden elmozdulás oka a derék - csípő régióban keresendő. Derákfájás cikkeinkben elmagyarázzuk a derékfájdalom okát és megoldási lehetőségeit.
Fontos leszögezni, hogy a térdprobléma megoldása kizárólag a keresztcsont helyreállítása után lehetséges!

A térdízületi fájdalmak nagyrésze a keresztcsont és csípő helyreállítása után megszűnik, vagy jelentősen csökken. A térd alatt futó inak megkeményedése, befeszülése is erős fájdalommal jár, mely manuális és energia kezeléseinkkel, az ín megnyújtásával megoldható. 

 

Csípő problémák

A combközelítő izom befeszülése esetén a térdek a test középvonala felé húzódnak, idővel kialakítva egy "X" alakú lábratást. Ennek következménye a meniscus-ok kopása és a boka süllyedése. Bokasüllyedést megoldani a keresztcsont és csípőízület kezelésével lehetséges.

A comhajlító izom feszessége esetén a medence nem tud megfelelően előre fordulni, ez idővel statikai gondot okoz a szervezetnek, terhelve a csigolyákat. Izmaink tartós kötöttsége/feszültsége esetén képesek újra elmozdítani a csigolyákat, ezért tartós javuláshoz szükséges az izomzat lazítása is. Tapasztalataink alapján az emberek gyakran földsugárzások felett fekszenek. Ezek a hatások éjjelente elviszik szabad elektronjaikat, így az izomrostok energia hiányában tartósan összehúzódnak. Több év alatt akár tartós rövidülést/károsodást eredményezhet.

Javaslataink betartásával és 3 kezelést követően hosszútávon is megmarad a hatás.

 

 

 

SZÉP Kártya elfogadóhely
Bankkártya elfogadóhely